Yksi:
Jos suhtaudut jalkapalloon ja siihen kietoutuviin erilaisiin ilmiöihin samanlaisella mielenkiinnolla kuin minä, saatat innostua tästä The Guardianin artikkelista.
Artikkeli käsittelee hampurilaisen FC St Pauli -jalkapallojoukkueen kulttimainetta, sen kannattajia ja asemaa punk-uskottavana joukkueena.
Kaksi:
Tämän viikon lempparikappale on ollut tämä The 1975 -yhtyeen Give Yourself A Try. Biisin junan tavoin eteenpäin kulkeva nakutus ja korvissa vinkuva kitara ovat toimineet erityisen hyvin juoksulenkeillä. Ihana Placebo meets kunnon jumppajumputus.
En saa tästä tarpeekseni! Tämä soma oppitunti elämään löytyy myös kesäkuun soittolistalta.
Kolme:
Frightened Rabbit -yhtyeen Modern Leper -biisi
Skotlantilaisen indieyhtye Frightened Rabbitin laulaja-kitaristi Scott Hutchison teki toukokuussa itsemurhan. Ajatus ensin katoamiseen ja sitten itsemurhaan johtavasta sietämättömästä tuskasta, lohduttomuudesta ja voimattomuudesta on kamalan surullinen. En enää viime vuosina ole kuunnellut yhtyettä juurikaan, mutta bändin kiitelty ja kehuttu kakkoslevy The Midnight Organ Fight oli aikoinaan myös minulle merkittävä.
Tällä viikolla kuuntelin tätä The Modern Leper -biisiä ja huokailin ihastuksesta – edelleen todella hurmaava.
Hutchinsonin kuolema nousi otsikoihin uudelleen, kun Meltdown-festivaali kertoi organisoivansa Frightened Rabbitin keikaksi buukattuun slottiin jonkinlaisen paneelin rock-maailman mielenterveyshaasteista. Fiksu, ajattelevainen ja kaunis ele.
Kuulostipa nää viimeisimmän (varmaan myös viimeisen) Frightened Rabbit-levyn päätösbiisin ”Lick Of Paint” sanat koskettavilta. Biisihän on kaunis ja lohdullinen, nyt siinä on vain uudenlainen puoli. Harmi ettei Scott oikein koskaan päässyt raiteilleen.
There’s medications
We can take
But they kill our judgement
And strip the paint
There is time
So take some rest
Don’t worry too much
It can be repaired
It could be me
Who’s to blame
I think I need
A lick of paint
Joo, usein artistin kuoleman jälkeen biisit saavat uusia merkityksiä. Jo tuossa Modern Leperissä on helppo kuulla elämisen tuskaa, jos sillä korvalla kuuntelee.